Nieuws

“’s Werelds beste jeugdorkest!” | Muzikale triomf voor Euregio Jeugdorkest in Wenen

Een week vol muziek, vriendschap en internationale erkenning: het Euregio Jeugdorkest (EJO) heeft tijdens het Summa Cum Laude Festival in Wenen de eerste prijs in de wacht gesleept. Als bekroning op deze prestatie trad het orkest op in het iconische Wiener Konzerthaus – een ervaring die de jonge musici niet snel zullen vergeten.

Hoogtepunt in jubileumjaar

Het was een bijzonder moment in een feestelijk jaar. EJO viert zijn 40-jarig bestaan, en dirigent Hans Casteleyn is al 25 jaar het muzikale hart van het orkest. Onder zijn leiding werkten 80 jongeren – afkomstig uit Nederland en België – maandenlang toe naar deze internationale wedstrijd. En met succes.

“De spreekwoordelijke kers op de taart. Fantastisch en onvergetelijk. Ook de binding met de orkesten uit andere landen was bijzonder,” aldus Casteleyn in Brabants Dagblad. “Het samenspel, de energie en het plezier spatten ervan af. Dit was EJO op zijn best.”

Casteleyn: “Dan te bedenken dat we in coronatijd onze subsidie kwijtraakten. Iedereen, van bestuur en orkestteam tot de muzikanten, heeft er toen heel hard aan getrokken. Het leverde gelukkig heel wat kleine en grote sponsoren op.”

Samen muziek maken op wereldniveau

Violiste Hana van Heijst (16) uit Sint-Michielsgestel had de eer om bij de eerste violen te spelen: “„Het allermoeilijkste is om onze sectie te laten klinken als één geheel en om alle dertien eerste violisten te betrekken bij wat er bij ons, vooraan, gebeurt. Pas als ik na afloop een concert terugluister, hoor ik hoe mooi alles samenkomt.” Zo vertelde Van Heijst aan Brabants Dagblad.

Naast de optredens volgde het orkest workshops en culturele excursies in de Oostenrijkse hoofdstad. Ook het contact met andere internationale orkesten maakte indruk.

Muzikale broedplaats voor jong talent

EJO is al decennialang een springplank voor jonge musici. Felix Peijnenborgh, voormalig lid en nu professioneel hoornist, kijkt met warme gevoelens terug: “In mijn tijd gingen we ook op muziekreis naar Wenen, met optredens in wereldberoemde zalen. EJO heeft absoluut bijgedragen aan mijn keuze voor een muzikale loopbaan. Ik trad toe toen ik elf jaar oud was en bleef tot mijn achttiende. Je leert veel, ook op sociaal vlak. Ik kijk er met dankbaarheid op terug. Ook voor Hans is het bijzonder dat hij in zulke bijzondere zalen mag optreden. Er zijn niet veel dirigenten die die eer te beurt valt.”

De kracht van EJO zit in de dynamiek: elk jaar sluiten nieuwe talenten zich aan en brengen hun energie mee. Het orkestteam vormt de stabiele basis en zorgt ervoor dat elk seizoen weer een nieuwe impuls krijgt. “EJO is het grootste cadeau dat ik muzikaal kon krijgen,” aldus dirigent Hans Casteleyn.

Klik hier voor meer foto’s